از آثار دعای بر فرج امام زمان علیه السلام اجابت دعوت خدا و رسول اوست. خداوند – عزّ و جلّ – مي ‏فرمايد: «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا للَّهِِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاکُمْ لِما يُحْيِيکُمْ»؛ [۱] اي کساني که ايمان آورده ‏ايد! اجابت کنيد خدا و رسول را، هرگاه شما را فراخوانند بدانچه شما را زنده مي‏ کند. بدون شک منظور از زندگي در اين آيه، زندگي ابدي و معيشت خوش و خرّم است که با پيروي کردن از پيغمبر صلي الله عليه وآله حاصل مي‏گردد،
و می دانیم تمام آنچه جانشينان معصوم پيغمبر امر نموده يا انجام داده ‏اند، امر و فرمان خدا و رسول است. و اهتمام امامان ‏عليهم السلام در دعا براي مولايمان صاحب الزمان و تعجيل فرج و ظهور آن حضرت – صلوات اللَّه عليه – معلوم است و جايي براي تأمل و ترديد نيست که اهتمام بنده در اين امر بزرگ اجابت دعوت خدا و رسول او صلي الله عليه وآله مي ‏باشد.

اين معني تحت عناوين ديگري نيز در آيات مختلف قرآن آمده است، از جمله فرموده خداي تعالي: «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الأَمْرِ مِنْکُمْ»؛ [۲] اي کساني که ايمان آورده ‏ايد! اطاعت کنيد خدا را و اطاعت کنيد رسول و اولي الامر از خودتان را. و نيز تمام آياتي که به انجام کارهاي نيک امر مي ‏کند و تأسي جستن و پيروي و اظهار محبّت نسبت به پيغمبر صلي الله عليه و آله را دستور مي‏دهد.

(رک: مکیال المکارم؛ محمدتقی موسوی اصفهانی؛ مترجم: مهدی حائری قزوینی)
———————————————————————————-
[۱] سوره انفال، آيه ۲۴.
[۲] سوره نساء، آيه ۵۹.